GLOBOWAX | Bayilik Sistemi

Siz de GLOBOWAX Ailesine Katılın , Bölgenizde İlk Olmanın Ayrıcalıklarını ve Avantajlarını Yaşayın..

(BAYİLİK) FRANCHISE SİSTEMİ NEDİR ?

Bir ürün veya hizmetin imtiyaz hakkına sahip tarafın, belirli bir süre, şart ve sınırlamalar dahilinde, işin yönetim ve organizasyonuna ilişkin bilgi ve destek (*know-how) sağlamak sureti ile, imtiyaz hakkını, ticari işler yürütmek üzere ikinci tarafa bir bedel ve sözleşme karşılığında verdiği imtiyazdan doğan, uzun dönemli ve sürekli iş ilişkilerinin bütünüdür.

19. yüzyıl ortalarında ABD’de doğan, verimli ve kârlı oluşu sayesinde tüm dünyaya yayılan franchise sisteminin Türkiye’ye gelmesi 1980’lerin ikinci yarısını bulmuş, sistem 1990’lardan sonra Türkiye’de iyice yaygınlaşmıştır.

NEDEN FRANCHISE ?

• Franchise, başarılı bir iş fikri etrafında toplanmış küçük girişimcilerin, büyük firma gibi davranmasını sağlar.

• Franchise mağaza ve kuruluşları satış, kârlılık ve genel performans açısından franchise olmayan kuruluşlara oranla çok daha başarılıdırlar. Bunun nedeni, üzerinde çok çalışılmış, denenmiş ve uygulamaya hazır hale getirilmiş etkili iş sistemlerin kullanılmasıdır. Bu yüzden franchise sistemi, sıfırdan oluşturulmaya çalışılan bir işe ve sisteme göre, ticari riski en aza indirger. Bir sistem yaratmak için vakit ve enerji harcamak yerine oturmuş bir sistemle hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

• Franchise sisteminde kendi işinizin sahibisinizdir ama sistemin desteği sayesinde yalnız kalmazsınız.

OTO YIKAMA FRANCHISE'I

Oto yıkama ve boya koruma sektörü son dönemin en hızlı gelişen sektörlerinden... Tüm ekonomik veriler ve haberler önümüzdeki günler çok daha gözde olacağını gösteriyor. Oto yıkama ve boya koruma sistemleri kârlı olduğu kadar yatırım maliyeti olan da bir sektör. Son dönem bayii başvurularımız da gösteriyor ki rekabetin olmadığı ve kâğıt üstü fiyatlara satışların yapılabildiği söylenerek yüksek yatırım maliyeti sunan firmalar yada markalaştığını söyleyerek sadece ürün satmaya çalışan firmalar yatırımcıları maddi sıkıntılara sokuyor.

 

Bu sektörde yer almaya karar verdiğinizde birlikte çalışacağınız, markasını taşıyacağınız şirketi seçmeden aşağıdaki konuları incelemelisiniz. Bunları önemsemeden sadece görünen ve anlatılanlarla verdiğiniz bir karar büyük ihtimalle sizi zarara götürecektir. Görüştüğünüz firmalara mutlaka bunları sorun.

 

Bayilik alacağınız firmanın yapısını inceleyin. Dışarıdan çok büyük görünen markaların bir çoğunda bayii sirkülasyonu çoktur. Kapanıp açılan bayileri inceleyin, sebeplerini araştırın.

Görüştüğünüz kişilerin görevini ve yetkisini öğrenin.

Firmadan; size anlatılan ve bugüne kadar yapılan çalışmaları, marka sahipliği, referanslar, verilmiş olunan bayilikler, temsilcilikler ve hatta kuruluş tarihleri gibi bilgileri sözle değil resmi ve ıslak imzalı belgeleriyle talep edin. (Bu şekilde sözle anlatılan birçok bilginin aslında gerçeği yansıtmadığını ve ispatlanamayacak söylemlerden ibaret olduğunu kolayca anlayabilirisiniz.)

Sözle anlatılan ve resmi kurumlardan alındığı söylenilen belge veya dökümanların mutlaka orijinallerini görün hatta bu kurumlardan söz konusu belge veya dökümanların orijinalliğini kontrol edin. Gerçekten o firmaya ait olup olmadığını araştırın.

Firmanın size vaad ettiği kuruluş tarihini araştırın. (Orijinal vergi levhasından bu bilgiye rahatça ulaşabilirisiniz.)

Bayii alan korumasını öğrenin. Bulunduğunuz bölgede tek hak sahibi olmaya özen gösterin.

Bayisi olacağınız firmanın aktif olarak hizmet verip vermediğini araştırın. Sadece ürün satışı ve hizmet tanıtımı yaparak bayilik satışı yapan bir firmanın siz bayii olduktan sonra ürün veya uygulamalarla ilgili yaşayacağınız sorunlara cevap vermesi çok güç olacaktır.

İnternet sitesini mutlaka inceleyin. Sitenin aktivitesi, yapısı ve sunduğu yenilikleri görün. Yenilenme süreleri, internet satışlarını inceleyin veya com.tr uzantılı olmasına dikkat edin. GLOBOTURK bugün sahibi olduğu 150'den fazla anahtar kelime domain ile kendi hedef pazarını korumak anlamında teknoloji departmanı ile siz değerli girişimci adaylarını mümkün olduğunca korumayı hedefler. GLOBOWAX markası globowax.com.tr resmi sitesi ve yaratıcısı olduğu "Dry Car Care" - "Oto Kuru Temizleme" sistemi resmi global pazarlama sitesi "drycarcare.com" ve online ürün mağazası "drycarcare.net" sitelerinde 10 yılı aşkın süredir planlı bir şekilde faaliyet göstermektedir. ".com ve .com.tr uzantılı" sitelerin "domain yaşı yaşı" ve "site kuruluş tarihlerinin" sorgulanması da ilgili bilgi kirliliğini sona erdirecektir. Dikkat edeceğiniz bu önemli hususlar ; kurumsal bir yapı ve gerçek marka sahibi olduğunu gösterecektir. Unutulmamalıdır ki yalnızca ".com, .net, .biz" gibi uzantılara sahip olan site adreslerini internet ortamında gayri resmi kişi ve kuruluşlar cüzi ücretler karşılığında rahatça temin edebilmektedirler. Fakat .com.tr uzantılı site adresleri yalnızca "ODTÜ"(Orta Doğu Teknik Üniversitesi) tarafından marka sahipliği ispatlanmak suretiyle sadece gerçek kişi ve kuruluşların kullanımına tahsis edilmektedir. Bu ayrıntıya çok dikkat edin .com.tr uzantılı siteler ücret karşılığında değil resmi marka sahipliği evraklarıyla sahip olunabilir.

Bayilik alacağınız firmanın teknik raporlarını veya sertifikalarını inceleyin. Özellikle yeni çevreyi koruma yasaları gereği ürünlerin üzerinde mutlaka teknik rapor ya da sertifikalarının olduğundan emin olun.

Ürün grubunu detaylı inceleyin. Anlatılanın dışında gerekli gördüğünüz ürünlerde uygulama sonucu görmeyi talep edin. Sertifikalarının üretimleri için verildiğinden emin olun. Ürün gamında özel ürünleri inceleyin. Ürün gamının her tür özel uygulamayı içerdiğinden emin olun. Bu size bir sistem mi yoksa ürün satabilmek için tabela mı verdiklerini anlamanızı sağlayacaktır.

Ürünlerin kullanımları ile ilgili detaylı bilgi alın. Ambalaj miktarları ve konsantre derecelerini öğrenin. Anlaşmanızı imzalamadan muadil ürünlerle kıyaslayın. İmzaladığınız anlaşmanın size sunulan fiyatlardan ürün almak zorunda bırakacağını unutmayın.

Eğitim organizasyonunu öğrenin. Eğitimin işletmeniz şartlarında verilmesini talep edin.

Ürünlerinizin sevkiyat şartlarını ve aralıklarını öğrenin. Bunu sözleşmenizle garanti altına alın. Sevkiyat gerçekleşmediğinde firmanın cezai şartını sözleşmede görün.

Size teslim edilecek olan tüm makine ve teçhizatın özelliklerini inceleyin. Ürün ve aparatları kıyaslayın.

Çalışma süresi boyunca denetimlerini, ek eğitimlerini ve işletmelerle ilgili aylık hizmet raporlarını inceleyin.

Ek eğitimleri sorun. Sektörün yapısı gereği elemanlarınız değiştiğinde eğitim desteği almanız gerekecektir.

Yurt içi ve yurt dışı partnerlerini sorgulayın. Bunları inceleyin.

Bayilik alacağınız firmanın reklam çalışmaları hakkında bilgi alın. Sonuç analizlerini inceleyin. Ortak çalışılan markaları inceleyin.

Firmanın müşteri takip sistemini inceleyin. Müşteri kayıtlarının tutulması kurumsal yapıda bir zorunluluktur. Müşteri şikayet sonuçları, müşteri memnuniyet analizleri gibi raporları isteyin ve nasıl yapıldığını sorun.

SON SÖZ..

Bu maddelerin incelemek sizi yatırımınız konusunda doğru yönlendirecektir. Gerçekten iyi bir organizasyon içerisinde piyasa şartlarında kaliteli hizmet ve rekabetçi fiyatlarla var olmanızı sağlayacaktır. Bu şartlar gerçekleştiğinde iyi bir markanın bölgenizdeki tek uygulama merkezi olabilirsiniz.

Başarılı ve karlı bir yatırım yapmanızı dileriz.

 

SİZLERİ DE GLOBOWAX | DRY CAR CARE AİLESİNİN BİR PARÇASI OLARAK GÖRMEK DİLEĞİYLE..

GLOBOWAX | Bayilik Sistemi

Siz de GLOBOWAX Ailesine Katılın , Bölgenizde İlk Olmanın Ayrıcalıklarını ve Avantajlarını Yaşayın..

TOP